Marton Szabolcs honlapja

Tartalom: kosárfonás, gyógymasszázs, stb ... (majdnem) mindenből egy pici, amerre voltam, vagyok, vágyok

Amiket itt írok, a saját gondolataim, tapasztalataim, témájuk a GYÓGYMASSZÁZS.

2005-ben végeztem el a gyógymasszőr tanfolyamot a ReMeKnél.

2006-tól 2012 áprilisáig dolgoztam a Sárvári Gyógy-és Wellnessfürdőn, mint gyógymasszőr. 

2012 májusa óta a sárvári Szent László Kórház Rehabilitációs Osztályát próbálom erősíteni, az itt kezelt emberek állapotának helyreállítása, de legalább javítása érdekében. Páratlan dolog látni a talpraálló emberekbe visszatérő önbizalmat, erőt, életerőt, örömöt ...

A gyógymasszázs: bőven van róla megfogalmazás, leírás az interneten, ezért inkább azokat a tapasztalatokat írom le itt, amiket a munkám során szereztem. Nem akarom túlmisztifikálni. Vannak korlátaink. Mindent, sajnos, (tudomásom szerint) nem tudunk megoldani, vagy enyhíteni. Páratlanul jó dolog látni, hogy egy ember a te kezed által került jobb állapotba! Vigyor Természetesen a "sok kicsi sokra megy"-elv itt is érvényes. Tíz-tizenöt kezelés is szép eredményt hozhat, gyógytornával, elektromos kezelésekkel kombinálva. Mennél többféle szempontból nézünk meg, és kezelünk egy dolgot, annál jobb eredményt várhatunk.

Az is igaz, hogy a tanfolyamot elvégezni egy dolog. Indulásnak elég. Viszont rá kell szánni az időt (szerintem éveket), hogy át is lássuk a rengeteg tananyagot, és összekombinálhassuk a megtapasztalt-megjegyzett dolgokkal. Utána már jobban fogunk tudni hatni a pácienseink állapotára-egészségére. Lassanként már tényleg részt veszünk a vendégeink gyógyításában azzal, ahogy kezelünk.

Az általános masszázs (ha csak az a lényeg, hogy a páciensnek kellemes legyen a masszázs, és utána jobban érezze magát), és a kezelés (mikor valamilyen célt kell elérni) két különálló dolog. A kezelésnél általában kisebb területen, célirányosan masszírozunk, nem mindenáron a háton, illetve esetenként több testhelyzetet is használunk (Hason, hanyatt, oldalt is fekhet, ülhet is a páciens). 

"Mindenki abban dolgozik, amit teremt maga köré. Amint beteszed az ajtót, minden más kinn marad." Sokat hallottam régebb óta dolgozó masszőröktől. Igaz!

Sokszor láttam már, mennyire le tudja rontani az elkeseredés egy ember állapotát.
Amint máshogy áll az érintett ember a saját állapotához, akár robbanásszerű hirtelenséggel tud javulni-gyógyulni.
Ha építi-segíti önmagát, mi is könnyebben és többet tudunk segíteni.
 

Nagyon pozitív út ez a masszőr számára is. Az eleje rázós, aztán mindig simább lesz.

Hogy is értem ezt? Úgy, hogy mikor elkezdesz frissen végzett masszőrként dolgozni, dicséretet szinte egyáltalán nem, inkább hatalmas panaszáradatot kaphatsz (legalábbis nálam ez volt). Túl erős, vagy túl gyenge volt, amit csináltam, nem esett jól, stb ... ebből jutott nekem bőven, nem örültem neki. Hiába volt a fejemben latin kifejezésekkel együtt a komplett tanfolyam anyaga: a kezeim még nem voltak rendesen ráállva a masszírozásra. Még nem álltak össze az elméletben megtanult dolgok a gyakorlattal: az emberrel, akinek fáj valamije, esetleg zsibbad, tárgyakat potyogtat, ne adj Isten lebénult, vagy más gondja van, és nekem kell masszőrként, a magam módján segítenem rajta. Ilyenkor nem lehet félreállni, helyet cserélni senkivel. Hála a nálam régebb óta dolgozó masszőröknek, gyógytornászoknak, és orvosoknak, akik mellett dolgoztam, és dolgozok ma is, akik nem hagytak kezdeti elkeseredéseim idején fölmondani, és rengeteg dolgot elmagyaráztak, megmutattak, megtanítottak, belerázódtam szép fokozatosan. Igazuk volt ebben is! Nekik ezúton is: NAGYON SZÉPEN KÖSZÖNÖM! Nevetés

Ez szépen lassan alakult, úgy érzem és tapasztalom, hogy már kezdek boldogulni a masszázzsal. Persze, még most is elég sűrűn kérek segítséget a gyógytornász-orvos-nővér kollégáimtól-kollegináimtól.

A gyógymasszázst sok esetben érdemes gyógytornával kombinálni. A páciens passzívan vesz részt a masszázskezelésen, utána a még "meleg" izomzatával, a gyógytorna könnyebben fog menni, ahol is aktívan mozgatja az izmait-izületeit. A kettő kezelés együtt sokkal hatékonyabb, mintha külön, csak egyik kezelést kapná az illető. Masszázs után a lehető leggyorsabban, aktívan használatba veszi az izmait-ízületeit? Gyorsabban, és könnyebben fog újra képessé válni az elveszett mozgásra.

A megoldani kívánt problémától függően vizes, és elektromos kezelésekre is szükség lehet, ezek szükségességéről a kezelőorvos dönt. Fontossági sorrendet ezen kezelések között lehetetlen, és fölösleges is fölállítani, hiszen ezek szükségessége emberenként-állapotonként változik. Mindenki teszi a dolgát, segítjük-kiegészítjük egymás munkáját. 

Időről időre előfordul, hogy masszőr kolléga/kollegina föltesz nekem egy kérdést: ilyen és olyan tünetei vannak egyik vendégének, mi lehet a baja? (Ezzel semmi gond nincs.)

Na: ilyenkor nem a MI, hanem a LEHET a hangsúlyos.

Van egy halom tünet, ami eléggé általános. A kérdésekben szereplő fölsorolások lehet, hogy nem az összes tünetet tartalmazzák. Az is lehet, hogy több, akár egymástól független dolog tünetei.

Nem dolgunk a szerencsejáték (kockáztatni a hozzánk került ember állapotát, sorsát, gyógyulását, akár az életét)!

"Kérdezni nem szégyen. Hülyeséget tenni, vagy ártani, holott kérdezhettél volna időben, na, az a szégyen." Ezt az alapelvet sokat hallottam, ahol gyógymasszőrnek tanultam, kihasználom ezt mind a mai napig, ha szükséges. Már nem ott dolgozok, de itt se veszik zokon.

Javaslom, ha valakinek komoly kétsége van a hozzá került ember állapotával kapcsolatosan, inkább küldje a leginkább megfelelő(nek tűnő) szakorvoshoz, minthogy valami komoly gond legyen!
A doktor(nő) valószínűleg megvizsgálja az illetőt, ha úgy látja, továbbküldi másik szakorvoshoz az illetőt, esetleg egyéb vizsgálatokat is kérhet.
Így sokkal tisztább képet kaphatunk. Máris könnyebb lesz eldönteni, kezelhetjük-e az illetőt, hol, és hogyan lesz a legcélravezetőbb kezelni őt.

Másrészt: Értem én, hogy a frissen tanult, masszázst kiegészítő módszer csodafegyvernek tűnik, de azért jobb biztosra menni. (És normálisan belerázódni, átlátni ezt is.)

Látatlanban még az általam nagyon elismert orvosok se mondanak semmit. Előbb saját kezűleg megvizsgálják-kikérdezik, stb ... az érintett embert, csak utána kérnek-rendelnek el bármit is. Ebből kifolyólag nem gondolom, hogy kerek perec diagnosztizálhatnánk (inkább csak föltételezhetnénk) ilyen esetben bármit is. (Tudom, csak orvos diagnosztizálhat. :-) )

EMBEREK teste-egyészsége-jövője-sorsa-élete van a kezünkben nap, mint nap: NEM JÁTÉK.



Mikor érdemes gyógymasszőrhöz menni?
Amint fölmerül a gyógymasszázs iránti igény, és nincs relatív (magas vérnyomás, láz, stb ...), vagy abszolút ellenjavallat (friss, rosszindulatú daganat miatti műtét, fertőző bőrbetegség, stb...).

A fájdalom, kétség, és félelem közötti várakozással töltött idő mindig hosszú. Ráadásul mi is sokkal könnyebben, fájdalommentesebben tudunk friss izomfeszüléseket, egyéb panaszokat oldani, mint több év alatt összekeményedett kis izomcsomókat, vagy szép nagy izomkötegeket.

 

Erősség:

Tévhit , hogy mindenáron az erős masszázs  a jó masszázs. (Az "erős" amúgy is relatív. Mást bír egy 25 éves kőműves, és mást egy 75 éves nagymama.)

Szükség szerint kell az erőt adagolni. Ha valakinek teljesen rendben van az izomzata, nem kell szétszedni. Csak annyira kell erőt belevinni, hogy még inkább kellemes legyen a kezelés. Ha már túl erős a vendégnek, amit kap, az izmok elkezdenek egyre feszesebbé válni, védekezni (plusz jön az izzadás, szenvedés, stb). Egyre jobban feszülő izmokat egyre nehezebb átdolgozni, a plusz feszülés erősebb fájdalmat okoz, ami még tovább feszíti az izomzatot. Előbb-utóbb szóvá is fogja tenni a dolgot a vendég. És ne lepődjünk meg, ha többet látni se akar minket ... 

A "vérhigító" szerek esetleges szedésére is érdemes rákérdezni, mielőtt elkezdenénk masszírozni. 

Vendégeimtől hallottam:

"Nem szedek én semmi komoly gyógyszert, fiatalember, csak a Szinkumárt ..." Kacsintás

"Ne sajnállon, nyomgya csak a hátamat, fiatalember, akkor talán kimegy belü a csontritkulás" Kacsintás

 

Ha izomcsomókat, letapadásokat akarunk rendbe tenni, akkor kell a vendég fájdalomtűrő képességének, testalkatának, erőnlétének, izomzatának, stb ...  megfelelően, arányos erőt belevinni. Érdemes finoman kezdeni, fokozatosan-folyamatosan belemélyedni, míg bírja, és ugyanolyan fokozatosan-folyamatosan enyhíteni a masszázs erősségén a befejezés előtt, pár percen át.

Természetesen nem árt szem előtt tartani egy halom más tényezőt is: bőrtípus, "vérhigító" (azaz véralvadás-gátló gyógyszer) szedése, stb ... hogy még véletlenül se "színezzük ki" a vendégünk testét. Kellemetlen meglepetés viszontlátni a tegnapi ujjlenyomatainkat ... és hát ugye, ki akar futóversenyt a kigyúrt, roppant dühös unokákkal ? Kacsintás

 

Van kivétel. "Befagyott váll" a neve. Alaposan át kell dolgozni a teljes, váll környéki izomzatot, mozgásképes állapotba kell, és lehet hozni a vállat. Ehhez a kezelések végén vezetett passzív kimozgatásra is szükség van. 

A rossz oldala: Az első pár kezelés messze esik mindentől, amire szívesen emlékszünk vissza. (Főleg a befagyott váll gazdája.) Cserébe sokat lehet javítani a mozgástartományon.

A jó oldala: mire véget ér a 3 hetes kúra , az eredetileg beteg vállat úgy mozgatja a gazdi, ahogy akarja, nem pedig ahogy előtte bírta. Megúszhatja, hogy altatásban, kórházban szabadítsák föl a vállát.
Egy ilyen műtét után ugyanis azonnal, egyszerre fogja látni az egész csillagrendszert, és utána még jó részét, heteken át. És a gyógytornász által végzett kezeléseket se szívesen fogja fölidézni. SOHA .

 

Néhány, a masszázzsal kapcsolatos tényező:

Sebesség:

-Ha túl gyorsan dolgozunk, azzal fölpörgetjük a szervezetet, fölélénkül a vendég. Megfelelő technikával lehet lazítani az izmokat.

-Ha lassan dolgozunk, könnyen, el lehet lazítani, meg lehet nyugtatni, szinte el is lehet altatni a vendéget. Szintén jó módszer arra, hogy lazítsuk a testet, idegrendszert, mindenestül az egész szervezetet.

 

Felületek:

-Kis felület: kis erővel lazító, kellemes érzést nyújt. A legapróbb izmokat is egyszerűen el lehet érni.  Nagy erővel feszesebbé lehet tenni a petyhüdt izomzatot.

-Nagy felület: Ha finoman dolgozunk, biztonságérzetet ad a vendégnek. Olyan, mint egy takaró. Puha, nagy, meleg. Ha erősen dolgozunk: egész izomcsoportokat lehet mozgatni. Nem okoz fájdalmat, kimondottan kellemes.

 

Létszám: ahol több masszőr dologzik, érdemes lehetőleg végig ugyanahhoz a masszőrhöz menni. Nekünk így van esélyünk a változásokat észrevenni, az esetleges gyanús elváltozásokat könnyebben megtalálni. A vendégnek pedig nem kell 10-15 alkalommal megint előről elmesélni az egészet: mi fáj, milyen gyógyszert szed, mire kell odafigyelnünk, stb ... 

 

Testhelyzet: A vendég panaszának, állapotának megfelelően sokféleképpen elhelyezhetjük az illetőt. Hason, hanyatt, vagy oldalt fekve, ülve, akár ezeket kombinálva.
Életkortól függetlenül, akit csak lehet, ülő helyzetben masszírozok az utolsó 5 percben. Mindenkit figyelmeztetek, hogy lassan keljen föl, mert masszőr páyafutásom elején volt jó néhány meglepetésben részem (eldőlés, ágy mellé ülés, stb ... szerencsére mind sérülés nélkül). Akár csak 10 perc hason fekve kapott masszázs után is képes elszédülni 20 éves ember is. Jobb megelőzni az esetleges gondokat! Persze, akik nem tudnak/bírnak ülni (friss ágyéki gerinc sérülés, erős szédülés, stb...), náluk kénytelen vagyok az ültetést kihagyni.
Nekünk is jó, ha többféle testhelyzetet is használunk, nem csak egyoldalúan masszírozunk (csak egyik oldalról, csak hason fekvő embert, stb).

 

Kiegészítő fogások, technikák: A vezetett passzív kimozgatás olyan dolog, amit minden gyógymasszőr megtanult (vizsgáztunk belőle), de - nekem legalábbis - meglepően kevesen használnak. Pedig hasznos dolog az! Végtagok masszírozása után az érintett izületek sokkal könyebben mozgathatók, alkalomról-alkalomra szépen vissza lehet nyerni az esetlegesen elveszett mozgástartomány egy-egy szép részét. Sikerült már így ujjizületeket, vállakat, térdeket is mozgathatóbbá tennem. Ha nekem sikerült, másoknak is sikerülhet! Ráadásul, ha gyógytornász is foglalkozik az illetővel, a gyógytornász dolgát is megkönnyíthetjük, segíthetjük! (Persze, ezeket érdemes előre megbeszélni.) Kis szerencsével a teljes mozgástartomány is visszajöhet! 
Rezegtető készülékek, egyebek ... lehetnek köztük hasznos dolgok, de a javallatokat-ellenjavallatokat érdemes átgondolni. A kezelések MÓDJÁT is érdemes ismerni. (Nem örülök, de vendégem elmondása szerint volt rá példa: a hölgy GERINCÉN TOLOGATTA A VIBROMAX KÉSZÜLÉKET A "Kollegina". ) Nagyon nem kéne ilyet tenni, tudtommal!!!

 

Tévhit:  Nagydarab embernek átdolgozhatatlanul kemény a háta.

A véleményem:              NevetésNevetésNevetés

Csak, mert nagyon magasra, vagy szélesre nőtt valaki, még nem kell automatikusan föladni semmit. Nem mesélem el, hogy ennek mi a nyitja, mindenki jöjjön rá maga!

Jó masszőr, rossz masszőr: "Kinek a pap, kinek  papné." Egy gyakorlottabb, figyelmes, igyekvő masszőr könnyebben boldogulhat, mint egy aránylag kezdő. De a kezdő masszázsa lehet, hogy jobban esik. Teljesen fölösleges leírni valakit csak azért, mert még kevesebb tapasztalata van. Menet közben dől el, hogy ki mit tud. (És az öreg róka is elkezdte valamikor, valahol, valahogyan.)

 

Amiket itt írtam, mind véresen komoly, csak itt-ott némi humorral fűszereztem. Vigyor

 

2008-ban ajánlottak a figyelmembe egy érdekes kezelési módszert: Korokan a neve.

Van egy masszázs, és egy gerincropogtatás része. Ez utóbbi nem elterjedt kezelési módszer még nálunk. Sokan teljesen tévesen, veszélyes dolognak tartják. Úgy gondolom, míg valaki nem ismer valamit, hibát követ el, ha elítéli! Lassú, finom módszer a gerincoszlop bizonyos gondjainak a rendezésére. Nem azonos a "csontkovácsok" durva, erőszakos módszerével!

 

Úgy veszem észre, mindig tanulok valami újat. Mivel a masszázs gyakorlatban, kezekkel-ujjakkal, stb ... zajlik, nem sokat számít, hogy a gyógymasszőr bizonyítványunkba milyen számokat írtak, mennyi latin kifejezést magoltunk be annakidején (és felejtettünk el szinte 100%-osan azóta). Az igazán használható dolgok az évek múlásával, a megszerzett tapasztalatokkal jönnek. Figyelni kell, folyamatosan, sok dologra. Igaza volt ebben is az oktatónknak!

Sokszor hallottam a "Mit akarsz te, te csa masszőr vagy!'-szöveget. Ezzel kapcsolatban 3 gondolat jut eszembe:
-Nem muszáj mindent magamra vennem, a negatívumokat pl egyáltalán nem. (A lehúzás elől inkább kitérek.)
-El lehet szórakozni a kezelés idejét. Ugyanabból az időből talán eredményt is lehet kihozni, odafigyeléssel, jó szándékkal. Azért írom, hogy talán, mert a Természet (mindenki nevezze, ahogy akarja) osztja a lapokat. Másrészt nem biztos, hogy egyből rájövök, mivel is van a fő gond. Lehet, hogy csak a sokadik masszázs során jövök rá, mi a gond. Lehet, hogy nem sikerül rájönnöm. Az is lehet, hogy adott problémára nem is lehet megoldást nyújtani, mert olyan jellegű, eredetű a probléma.

-Ha te (a fenti szöveg kimondója) jönnél hozzám, rajtad is segíteni igyekeznék.

 

Azt is egyértelműnek gondolom, hogy ha komoly gondot kell megoldani, egyedül nem föltétlen jutunk messzire. Orvos, gyógytornász, fizikós, egyéb kolléga-kollegina segítsége is jól jön, sőt: nélkülözhetetlen. "Több szem többet lát." (Pl: Észrevettem valami furcsaságot, nem jövök rá, mi az, legyenek szívesek, szóljanak hozzá, vizsgálják meg.) 

17 évesen kezdtem el dolgozni. Most 36 vagyok. Sokféle munkát végeztem, volt köztük sok olyan, amit szívesebben végeztem volna tovább is, de sajnos, idénymunkák voltak. Egy biztos: ez az első, és egyetlen olyan foglalkozásom, ahol embereken igazán tudok segíteni, látom a gyógyulásukat, a visszatérő életkedvüket, örömüket. Sok embernél láttam javulást, remélem, még mennél többnél láthatok, ugyanis ezzel szeretnék foglalkozni, amíg élek! Ezek azok a dolgok, amik igazán páratlanná tudják tenni ezt a tevékenységet! Nevetés 

 

Az itt leírtak nem képezik semmilyen könyv részét!

Nem tananyag!

Magánvélemény, saját tapasztalat. 

NEM KELL egyetérteni, ha valaki másképp látja, ám legyen! 

Nem akarok vitát senkivel, és véleménynyilvánítást se kérek ezekkel kapcsolatosan.

 

Egyik vendégemtől, 2011-ből származó bölcsesség:

"Az életben kettő hibát lehet elkövetni. Az egyik, hogy megöregszünk. A másik, hogy nem."

 

2014-es bölcselet, másik vendégtől:

"Azokkal a lapokkal kell kártyáznunk, amiket kaptunk. Ezekből kell kihozni a legtöbbet."

 

2015-ben hallottam: 
"Az öregség nem érdem, csak lehetőség."



2015 októberének elején kaptam:

"A lélek varázslatos

gyógyítója a szép szó." 

/Szokratész/ 

 

 2016 szeptember:
"Nem panaszkodok: élek! Vigyor"

 

2017. januári termés:
"Az élet káros az egészségre." 

 

Kezelés közben hallottam:

"Először csak résnyire nyitom a szemeimet. Óvatosan elnézek balra. Utána óvatosan elnézek jobbra. Utána óvatosan fölnézek. Ha még sehol se égnek a gyertyák, rendesen kinyitom a szemeimet, és fölkelek."  Kacsintás

 

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A 449/2021. (VII. 29.) kormányrendeletnek "köszönhetően" ott kell hagynom a Rehabon végzett munkámat. Nagyon sajnálom! :-(

Ahogy én most a lényeget, gyógymasszőrként látom:
Ha elvégezted a tanfolyamot, talán az a legjobb, ha tapasztalt, segítőkész masszőrök mellett kezdesz, akik elmagyaráznak, megmutatnak mindent, ami neked még nem tiszta. Mert kérdésed, ha odafigyelsz, akarsz, lesz millió.
Orvosok, gyógytornászok, nővérek társasága is aranyat ér. Ők is rengeteg, neked is hasznos dolgot tudnak elmondani.

Már csak pár év munka, a téged érdeklő plusz dolgok kitanulása, és máris jó masszőr lehet belőled.
A megtanult elméleti-gyakorlati dolgokat be kell gyakorolnod, ki kell egészítened, ki kell kerekítened. Meg kell tanulnod személyre szabnod, amit teszel.

Ezúton mondok köszönetet mindenkinek, aki engem bármiben is segített-támogatott! Ezzel rengeteg embert segítettek jobbuláshoz-gyógyuláshoz.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 22
Heti: 247
Havi: 1 324
Össz.: 440 565

Látogatottság növelés
Oldal: Gyógymasszázs
Marton Szabolcs honlapja - © 2008 - 2024 - marton-szabolcs.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »